Tisdagen den 20 augusti 2013

Tre mil ihopstickat garn på Kultur & Porslinsfestivalen
I helgen går Kultur & Porslinsfestival av stapeln och till detta har Urban Knitting lagt ner 1600 kvinnotimmar för att virka och sticka ihop runt 250 garnnystan vilket motsvara över 3 mil garn. Det är stickat i festivalens färger mörkblå, ljusblå och röd och kommer pryda träd vid Nya Stadens torg, lyktstolpar utefter Stenportsgatan samt ett stort träd i Stadsträdgården.
Det är tre kvinnor som har arbetat sedan i maj för att tillsammans sammanställa detta. De har stickat och virkat runt 5-6 timmar varje dag och nu i slutet har det blivit upp till 10 timmar för att hinna färdigställa allt.
- Vi gör det för att vi har fått så mycket positiv feedback. Vi mår bra av att göra det och folket mår bra av att se det, berättar Elisabeth Ekelund.