MÅNDAG 4 MAJ 2026

Irlänska tongångar kommer att bjudas av gruppen Still No Bagbipes som gästar Österängs bygdegård lördag den 16 maj - Foto: Privat
Irländska tongångar utan säckpipa vid helkväll i Österängs bygdegård
En kväll med irländsk musik bjuds av gruppen Still No Bagpipes i Österängs bygdegård lördag den 16 maj. Det har gått åtta år sedan gruppen senast besökte bygdegården. Vid det tillfället var det fullsatt och de som var med minns med glädje den kvällen. Nu gör alltså gruppen comeback och såväl de agerande som arrangerande bygdegårdsförening ser fram emot ännu en festlig kväll med irländska låtar.
-Det ska bli härligt att äntligen få träffa den härliga publiken i Österäng igen, säger gruppens basist Bernt Andersson.
De flesta av medlemmarna i gruppen kommer från trakten av Götene och Lidköping och den bildades på initiativ av en rektor och ett gäng lärare och så kom fler medlemmar till, alla med ett brinnande intresse för musik.
I slutet av 1992 ägde premiärspelningen rum i Centrumhuset i Götene. Evenemanget gav mersmak, och gruppen fortsatte roa sig själva och publiken. Tre år senare skedde en del förändringar i gruppens konstellation, men någon säckpipa har aldrig funnits i gruppen, varken förr eller senare, därav namnet.
För 27 år sedan kom gruppens första inspelning på CD med sex låtar. Ett par av låtarna spelades flitigt i Radio Skaraborg varje dag i flera månader.
2007 gav gruppen en jubileumskonsert i Mellerud för att fira femton år utan säckpipor. Den 18 november 2017, på dagen 25 år efter premiärspelningen, gjorde gruppen en lyckad och fullsatt jubileumskonsert i Liljestensskolan i Götene. Efter den, och ytterligare några spelningar, bland annat i Österäng, har bandet haft en lång paus. Men nu är det alltså dags igen. De har en bred repertoar och en av låtarna de kommer att spela är I Want To See the Bright Lights Tonight, som även ligger på Spotify.
Gruppen är en kvintett, och består av Marie Johansson (f.d. Gunnarsson), sång, Ulla Anttila Thoursie, fiol, Lars Nilsson, gitarr och bouzouki, Sven Pilfalk, gitarr och mandolin och Bernt Andersson, bas.
Om det finns danssugna i publiken blir det även tillfälle att prova på linedance.
![]()



