ONSDAG 25 FEBRUARI 2026

Arla gör sin största investering någonsin – nytt ostmejeri i Götene

Bondeägda Arla satsar cirka 3,2 miljarder kronor på ett nytt ostmejeri i Götene. Investeringen är både Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria.

Projektet kommer att öka kapaciteten, stärka leveranssäkerheten samt driva innovation i kooperativets europeiska mejerinätverk. Satsningen möter konsumenternas ökade efterfrågan på svensk ost, skapar nya arbetstillfällen, främjar regional tillväxt och stärker livsmedelsberedskapen i Sverige och andra europeiska länder.

– Den globala efterfrågan på tillförlitliga och näringsrika proteinkällor fortsätter att växa. Mejeriprodukter spelar en viktig roll i en hälsosam kost och ett robust livsmedelssystem. Vi investerar i stor skala för att bygga modern, effektiv kapacitet som gynnar konsumenterna på våra viktigaste marknader, stärker livsmedelsberedskapen och driver innovation. Götene kommer att vara en hörnsten i detta nätverk, säger Arlas koncernchef Peder Tuborgh, och lägger till:

– Det breda politiska engagemanget för att öka svensk matproduktion och självförsörjning har varit en viktig bidragande orsak till att investeringen görs just i Sverige.

Fördubblar mjölkvolymen – stärker Skaraborg

Götene är redan i dag en av Arlas största anläggningar globalt med cirka 600 anställda och dygnet-runt-produktion. Med det nya ostmejeriet förväntas anläggningen ta emot cirka 1 miljard kilo mjölk per år – en fördubbling av dagens volym. Satsningen ger både kompetensförsörjning och regional utveckling ett tydligt lyft, samtidigt som den förväntas skapa både nya jobb på mejeriet och indirekt bidra till många fler arbetstillfällen på mjölkgårdar, hos underleverantörer och i andra företag knutna till mejeribranschen.

Det nya ostmejeriet stärker Götenes roll som knutpunkt i Arlas verksamhet och befäster Skaraborgs ställning som jordbruks- och livsmedelsregion.

Investeringen kompletterar Arlas bredare tillväxtsatsningar på sina kärnmarknader. Enbart under 2025 har Arla godkänt investeringar på 731 miljoner euro runt om i världen. I Sverige har kooperativet, inklusive Götenesatsningen, sedan 2023 godkänt investeringar på mer än 5 miljarder kronor – däribland en ny produktionslinje för kvarg i Linköping och utökad kapacitet i Falkenberg för att möta cottage cheese-boomen.

– Vi investerar konsekvent på våra marknader för att bygga den kapacitet och de förmågor som är viktigast: kvalitet, flexibilitet och effektivitet. Projekt på våra kärnmarknader stärker vår portfölj inom viktiga kategorier och hjälper oss att leverera till våra kunder med hög tillförlitlighet. Götene är ett tydligt exempel på denna strategi, en fokuserad investering som stärker kooperativets position för många år framåt, säger Peder Tuborgh.

Satsningen ökar andelen svensk ost i mejerihyllan

Med sina 3,2 miljarder kronor är satsningen den största enskilda investeringen som någonsin gjorts inom svensk livsmedelsproduktion, och den ligger helt i linje med den svenska livsmedelsstrategin. Den kommer att öka självförsörjningsgraden för svensk ost med cirka 10 procentenheter, från omkring 37 till 47 procent. Som en del av satsningen kommer produktionen av hushållsost, som sedan 2013 produceras i Danmark, att flytta tillbaka till Sverige.

– Detta är en milstolpe för Arla. Hushållsost är en av Sveriges mest populära ostar. När det nya ysteriet står klart kommer all vår hushållsost att produceras i Sverige med svensk mjölk. Det innebär att konsumenterna får en vardagsfavorit med svenskt ursprung, samtidigt som vi stärker landets beredskap och bidrar till framtidstro bland svenska bönder, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.

Arlas ägare välkomnar också beskedet

– Att producera mer svensk ost är bra för beredskapen, lantbruket och jobben. Samtidigt ökar den här typen av investeringar värdet på den mjölk vi producerar, vilket skapar långsiktig efterfrågan och bättre avkastning för alla Arlabönder i vårt kooperativ, säger Inger-Lise Sjöström, mjölkbonde i Östergötland och vice ordförande i Arla.

Hushållsostproduktionen kommer att flyttas från Arlas mejeri i Nr. Vium i Danmark när den nya anläggningen tas i drift 2030. Flytten av hushållsosten gör det möjligt för Nr. Vium att fokusera på produkter med hög efterfrågan på Arlas internationella och europeiska marknader, vilket stärker anläggningens långsiktiga strategiska roll.

Fakta: Det nya ysteriet i Götene
  • Investeringsbelopp: cirka 3,2 miljarder kronor (300 miljoner euro)
  • Produktionsstart: 2030
  • Produktionsflytt: Hushållsost flyttas från Nr. Vium (Danmark) till Götene (Sverige)
  • Huvudprodukt: Hushållsost (ytterligare sorter tillkommer)
  • Anläggningen i Götene: ~600 anställda, dygnet runt-produktion av smör, bredbart (exempelvis Bregott), ost och mjölkpulver.
Detta är en nyhet/pressmeddelande från: Arla

Den största satsningen i svensk livsmedelshistoria görs i Götene

Nu skrivs historia i Götene! Arla investerar otroliga 3,2 miljarder kronor i ett nytt ostmejeri här hos oss. Det är den största satsningen i svensk livsmedelsproduktion någonsin. Investeringen befäster Götene som en av Sveriges ledande orter för mejeriproduktion, stärker Skaraborg som livsmedelsregion och bidrar inte minst till många fler arbetstillfällen på såväl Arlas anläggning som på mjölkgårdar och i andra företag knutna till mejeribranschen.

Mejeriföretaget Arla satsar på ett nytt ostmejeri i Götene. Investeringen som omfattar 3,2 miljarder kronor är den största enskilda investeringen som någonsin gjorts inom svensk livsmedelsproduktion.

– Detta är en stor dag för Götene kommun, för våra invånare och för vårt näringsliv. Investeringen på 3,2 miljarder kronor är en av de största industrisatsningarna någonsin i hela Skaraborg. Arla har sysselsatt Götenes familjer och invånare i generationer och är en självklar del av Götene kommuns identitet och DNA. Det är en fantastisk känsla att nu kunna konstatera att det så kommer förbli under många decennier framöver, säger Johan Månsson, kommunstyrelsens ordförande.

Götene är redan i dag en av Arlas största anläggningar globalt med cirka 600 anställda och dygnet-runt-produktion. Med det nya ostmejeriet förväntas anläggningen ta emot cirka 1 miljard kilo mjölk per år. Det är en fördubbling av dagens volym. Arlas investering kommer att öka självförsörjningsgraden för svensk ost med cirka 10 procentenheter. Som en del av satsningen kommer produktionen av hushållsost, som sedan 2013 produceras i Danmark, att flytta tillbaka till Sverige.

– Vi valde Götene eftersom allt finns här: kunnandet, mjölken, infrastrukturen och det strategiska läget. Kombinationen gör att vi kan bygga ett mejeri för framtiden mitt i ett av Sveriges starkaste livsmedelskluster, ett Silicon Valley för livsmedelsindustrin, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.

Det nya ostmejeriet, som kommer tas i drift 2030, stärker Götenes roll som knutpunkt i Arlas verksamhet och befäster Skaraborgs ställning som jordbruks- och livsmedelsregion. Satsningen ger både kompetensförsörjning och regional utveckling ett tydligt lyft. Samtidigt förväntas den skapa både nya jobb på mejeriet och indirekt bidra till många fler arbetstillfällen på mjölkgårdar, hos underleverantörer och i andra företag knutna till mejeribranschen.

– Kommunen har under lång tid haft ett mycket nära samarbete med Arla för att möjliggöra den här expansionen. Att detta nu blir verklighet, och i den här omfattningen, känns nästan overkligt och är helt fantastiskt för vår kommun och för Skaraborg, säger Emelie Thim, näringslivs- och utvecklingschef på Götene kommun.

Detta är en nyhet/pressmeddelande från: Götene kommun