TISDAG 3 JUNI 2025

Friluftsfrämjandet toppar listan - har högst förtroende hos svenska folket

Friluftsfrämjandet ökar i förtroende och toppar för andra året i rad listan i årets stora anseendeindex, där svenska folket får svara på frågor om 34 organisationer. Det visar Verian Groups (f.d. Sifo Kantars) nya anseendeindex för intresseorganisationer som presenterades igår.

–Vi är väldigt glada och stolta över att återigen få ett tydligt kvitto på svenska folkets höga förtroende för Friluftsfrämjandet och allt det fantastiska arbete våra 6500 ideella ledare gör runt om i hela landet. Det är i skogen, på vattnet, snön, isen och på fjället som våra ledare delar med sig av sin friluftsglädje, lust och kunskap, varje dag, året runt, säger Kristina Ljungros, generalsekreterare på Friluftsfrämjandet.  

Anseendeindex görs årligen och mäter allmänhetens förtroende för en organisation, samt kvalitet i tjänster och hur framgångsrik organisationen uppfattas vara.

–Att Friluftsfrämjandet även i år toppar listan visar på det ledarledda friluftslivets viktiga samhällsbidrag. Genom att fler får ta del av friluftsliv i gemenskap kan vi minska stillasittande och ensamhet, öka den civila beredskapen och förebygga psykisk ohälsa. Som att sprida friluftsliv som en metod för att förebygga och behandla psykisk ohälsa i vår satsning Häng med oss ut. Eller vårt arbete för att alla barn ska få tillgång till friluftsliv och möjlighet att vara i naturen, genom att stärka friluftslivet i skolan, fortsätter Kristina Ljungros. 

–Att återigen hamna i topp i anseendeindex ger oss förnyad energi att fortsätta vårt viktiga arbete. Vi hoppas att beslutsfattare på lokal, regional och nationell nivå ser potentialen i friluftslivets möjliga folkhälsobidrag och skapar förutsättningar för att vi ska kunna utbilda fler ledare och därigenom möjliggöra för fler att hitta sin rörelseglädje i naturen, säger Kristina Ljungros.


Detta är en nyhet/pressmeddelande från: Friluftsfrämjandet