MÅNDAG 31 MARS 2025

Concordia Forskningsstation Dome C - photo credit: StephenHudson -

Kylig morgon i Hällekis – men långt ifrån Antarktis extrema kyla!
Trots solsken har det varit lite småkyligt i Hällekis på måndagsmorgonen, man vi kan i alla fall glädja oss åt att vi inte befinner oss i Antarktis, där var det en aning kallare i går.
Concordia Forskningsstation Dome C i Antarktis ligger på en höjd av 3 233 meter över havet. Denna plats är en av de mest ogästvänliga på jorden, där vintrarna är så kalla att överlevnad är en enorm utmaning.
I går uppmättes där en exceptionellt låg temperatur för mars månad, -75,5°C, det är troligen den tredje kallaste temperaturen som uppmätts där under mars månad.
Den kallaste temperaturen som uppmättes på jorden är -89,2 °C, den registrerades den 21 juli 1983 vid Vostokstationen i Antarktis.
Den kallaste temperaturen som någonsin har uppmätts i Sverige är -52,6 °C, och detta skedde den 2 februari 1966 vid väderstationen i Vuoggatjålme.
Källa