MÅNDAG 12 APRIL 2021

Foto/källa: Ford Sverige
Ford lanserar fem nya etanol-modeller i Sverige
Fords svenska importör Hedin Motor Company (HMC) ska fortsätta sälja bilar som drivs med biodrivmedlet E85. Fem nya modeller lanseras i Sverige i år, däribland bolagets mest sålda personbil Ford Focus samt nya Ford Kuga elhybrid.
Det var för två år sedan som Ford utannonserade en nysatsning på biodrivmedlet E85 för den utgående versionen av företagets populära SUV Ford Kuga. Satsningen gjordes då man ville erbjuda svenska kunder en bred palett av alternativa drivmedel, där man samtidigt godkände ett par transportbils-modeller för syntet-dieseln HVO100 samt lanserade företagets första laddhybrid Transit Custom PHEV.
Satsningen på E85 var framgångsrik. Man sålde totalt över 1.000 Ford Kuga som kunde köras med E85, och planerade för fler modeller. Ford uppmärksammades av flera svenska medier för sin satsning, primärt eftersom Ford var det enda bilmärket i Sverige att återintroducera bilar som kunde köras på E85, drygt tio år efter att man hade slutat sälja Ford Flexifuel-bilar som var bland de populäraste etanol-bilarna i Sverige på sin tid.
Men sedan skiftades fokus mot elektrifiering, där man introducerade flera elektrifierade bilmodeller under kort tid; bl.a. nya Ford Kuga PHEV, Ford Explorer PHEV och den helt eldrivna SUV:en Mustang Mach-E.
Viljan att lansera fler etanol-modeller har dock alltid funnits hos Ford i Sverige. I samband med att Hedin Group köpte svenska Ford av moderbolaget Ford of Europe, skapades en rad nya förutsättningar. Och även om Fords offensiv mot elektrifiering fortsätter, där man under 2026 kommer erbjuda nollutsläppskompabilitet för samtliga personbilar och endast sälja helt elektriska bilar vid 2030, så finns ett behov för biodrivmedel för personbilar i Sverige. Erik Lindham är informationschef på HMC och säger:
- Elektrifiering är givetvis den väg vi kommer att ta på lång sikt. Det är den mest effektiva vägen mot att minska utsläppen från biltrafiken. Men det är flera år kvar tills vi är där, och vi behöver lösningar här och nu. Därför känns det otroligt kul att vi kan lansera hela fem nya etanol-modeller i Sverige.
Fyra personbilar och en transportbil
De nya etanol-modellerna anländer till Sverige från och med i sommar, och flera modeller kan beställas redan nu. Modellerna som omfattas är:- Fiesta 95hk
- Puma 125hk
- Transit Connect L1 och L2 100hk
- Focus 125hk mildhybrid – lanseras kvartal 3
- Kuga elhybrid – lanseras kvartal 3
- Etanol: 148 g/km. Skatt 767 SEK / år, ingen Malus
- Bensin: 158 g/km. Skatt 8.336 SEK / år
- Diesel: 135 g/km. Skatt 7.375 SEK / år