vecka 45 - 1999
Inventering av gamla bensinmackar
Götene kommun håller nu som best på med att kartlägga alla gamla bensinstationer som funnits inom kommunen och som lagts ner under åren 1969 till 1994.
De svenska oljebolagen har bildat en miljösaneringsfond som vid behov skall gå in och sanera gamla bensinstationer. Man har också startat ett åtgärdsprogram tillsammans med Naturvårdsverket.
Oljebolagen har tagit på sig kostnaden och ansvaret och kostnaden beräknas till 100 miljoner kronor om året under 10 till 15 år.
Man skall bl.a. försöka att spåra alla gamla bensintankar som fortfarande finns nedgrävda runt om i Kommunen och som är fyllda med sand och som inte är sanerade. Om det skulle finnas något tiotal liter disel kvar i tanken så kan det ställa till avsevärda skador på grundvattnet om det läcker ut.
Ägaren till den numera nedlagda och rivna ICA butiken i Hällekis kontaktades under veckan och tillfrågades angående butikens bensinmack, han talade om att tanken var uppgrävd och marken sanerad innan affären revs, och numer så går vägen över det ställe där tanken låg.