Den 1-2 april arrangeras den internationella stenmässan i Friidrottens hus i Göteborg som i år kommer att visa något unikt. Den största meteoriten som någonsin har hittats i Sverige visas för allmänheten för första gången. Den hittades sommaren 2005 i Norrbotten och väger ett halvt ton.
Sommaren 2005 hittade en medlem i Göteborgs Geologiska Förening en meteorit i Norrbotten som är det största kända exemplaret som någonsin har påträffats i Sverige och som även hör till de största kända i Europa. Denna unika meteorit kommer nu att visas för första gången i offentliga sammanhang på mässan. Den är inte helt lätt att transportera då den väger ett halvt ton! Meteoriter är stenar som faller ner på jorden från världsrymden. Faktum är att det varje dag faller in flera tusen kg meteoriter mot jorden! De flesta av dessa är dock mycket små, som sandkorn eller kanske något större, och de brinner upp i atmosfären till följd av den oerhört stora friktionen mot atmosfärens luft som gör att de helt enkelt smälter under nedfärden varvid de utvecklar ett kraftigt ljussken som vi härnere på jorden kan uppfatta som ett stjärnfall. Men om meteoriten är tillräckligt stor kanske inte hela smälter. En återstående rest kan då nå ända ner till marken som då träffas med stor kraft under bildande av en krater. Detta scenario inträffade en gång i tiden i Norrbotten. En stor meteorit bestående av nästan rent järn föll då ner här och splittrades vid nedslaget upp i större och mindre block som spreds över ett stort område. Dessa fragment transporterades sedan av inlandsisen och bäddades in i sediment på några meters djup. 1906 återfanns det första exemplaret i Muonionalusta i trakterna av Kitkiöjärvi och på senare år har ett flertal fragment av varierande storlek hittats. Sommaren 2005 kom så rekordet när den ca. 500 kg tunga järnmeteoriten hittades. Denna kommer nu att transporteras till Friidrottens hus och visas för allmänheten för första gången.
Medverkande utställare kommer från Sverige, Norden och övriga Europa samt även några från övriga länder. Mässan är den största i sitt slag i Sverige och drar varje år en stor publik. Den är inte bara en marknad utan fungerar även som en mötesplats där en intresserad allmänhet strålar samman med amatörgeologer och profesionella geologer. Amatörgeologerna utgör ett påtagligt inslag. De är ofta mycket kunniga och delar gärna med sig av sin kunskap. Arrangören Göteborgs Geologiska Förening, som arbetar med evenemanget uteslutande ideellt, ser det hela som en viktig angelägenhet att sprida intresset för naturen i allmänhet och stenar i synnerhet. Att svenskar hyser ett stort intresse för naturen är inte någon hemlighet och något som är ett välbekant faktum för utländska observatörer. Intresset för stenar intar här en position långt fram i frontlinjen vilket alla stenmässor som arrangeras runt om i Sverige och övriga Norden kan vittna om. Samtliga är regelbundet återkommande och mycket välbesökta evenemang.
Mässans besökare blir tämligen omgående varse att en sten inte bara är en sten. Att stenar kan se ut på så många olika sätt och besitta så många olika egenskaper förbluffar många. På utställarnas bord återfinns enbart sådant som kommer från stenriket, och det är nog så mycket. Många är de som ägnar sig åt "stenknackning" och gör fynd av kristaller, rariteter eller fossil för att att sedan visa upp på mässor, eller som bearbetar ädelstenar till smycken och andra konstverk. Så kallade halvfabrikat (stenar som har knackats ner till lämplig storlek för vidare bearbetning) och maskiner för stenslipning finns för den som själv vill prova på hemma. Vackra kristaller och kristallgrupper och fossil kan verka exotiska och exklusiva och kanske även overkliga, för inte kan de väl vara naturligt bildade? Att Moder Berg kan skapa så vackra kristaller som visas på mässan förbluffar även den mest rutinerade kristalljägare. Att öppna ett s.k. drusrum - som är en öppen hålighet i vissa bergarter där kristaller kan finnas - och plocka ut dessa skatter är en fantastisk upplevelse som alla intresserade borde få uppleva någon gång. Om denna upplevelse uteblir går det bra att istället avnjuta dessa på "dukade bord" på mässan. Men finns det vackra stenar i Sverige eller finns de bara i exotiska länder? Visst finns det i Sverige! Bergkristaller - dessa sexkantiga kristaller skapade av Moder Berg själv - finns alldeles utanför Göteborg; den gröna amazonstenen finns på Hisingen och Orust samt utanför Uddevalla; beryll finns i Högsbo industriområde etc. Ädelstenar som diamanter, rubiner och safirer däremot får man nog söka i fjärran länder men de letar sig ändå hit - till Friidrottens hus - med hjälp av hitresande utställare.
Besökarna kan ta med sig egna fynd och få dem granskade och kanske även identifierade av arrangörens, Göteborgs Geologiska Förening, medlemmar som finns på plats och står till tjänst med sin kunskap. Medlemmarna informerar även om förenings verksamhet. Det kommer även att avhållas korta föredrag om ädelstenar bägge dagar.
För vissa går raritet och mångfald före skönhet. Berggrunden i Sverige är ett eldorado för den stenintresserade, kanske inte så mycket för ädelstenar, men väl för den unika mångfalden. Den lilla gruvbyn Långban norr om Filipstad i Värmland intar i detta sammanhang en särställning. För de stenintresserade har namnet Långban samma klang som Stradivarius har för den musikintresserade. Långban är nämligen den mineralrikaste platsen på jorden. Ingen annan enskild gruva hyser så många olika mineral som just den i Långban. Av de ca. 300 olika mineralen som finns där (vilket alltså är världsrekord) är ett 30-tal unika för platsen, d.v.s. de finns bara just där och ingen annanstans på jorden! Det är dessutom tillåtet att själv leta där. Mineral från denna plats brukar alltid återfinnas på någon av utställarnas bord.
Mässan arrangeras i Friidrottens hus intill Slottsskogsvallen den 1-2 april och är öppen lördag kl. 10-17 och söndag kl. 10-16. Arrangör är Göteborgs Geologiska Förening.